Kağıthane’de alan bazlı dönüşüm yapacak

Aycan Gayrimenkul’le birlikte Greenox Urban Residence projesini inşa eden Feres İnşaat, bu kez Kağıthane‘nin ilk alan bazlı kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Tek seferde yıkılacak 110 binanın oluşturacağı 10 dönümlük arsa üzerinde yükselmesi planlanan proje, 3 etapta toplam 1100 konut yer alacak. Projenin lansmanının ise Ekim 2017’de yapılması hedefleniyor.

IFT Yönetim Kurulu Başkanı Recep Sevim, Kağıthane’nin ilk alan bazlı kentsel dönüşüm projesi için geçtiğimiz gün ilk adımın karot örnekleri alınarak atıldığını söyledi. Şu an Türkiye’de yapılan kentsel dönüşümün yararlı olmakla birlikte yeterince yeşil alan yaratmadığını kaydeden Sevim, yürüyüş yolları ve kent meydanlarının oluşturulmamasının bir şeylerin eksik olduğuna işaret ettiğini söyledi.

‘Kentsel revizyon başlatıyoruz’

Feres olarak 1000 metrekarelik bir ada çalışması yerine 5 bin veya 10 bin metrekareden oluşan alan bazı dönüşümleri tercih ettiklerini ifade eden Sevim, şöyle devam etti:

“Yaşam standartlarının üst seviyede olduğu daha konforlu bir yaşam için daha fazla yeşil alan ve sosyal alanlar oluşturup daha güzel konseptler meydana getiriyoruz. İleriye yönelik daha sağlam ve daha yaşanabilir bir düzen olması için atılacak en büyük adımlardan bir tanesi hiç kuşkusuz alan bazlı dönüşümdür. Bu adımı Kağıthane Belediyesi’nin de desteği ile ilk olarak biz atıyor ve kentsel revizyonu başlatıyoruz.”

‘Dernek kurmaya hazırlanıyoruz’

Türkiye’nin hemen hemen her ilinde başlayan kentsel dönüşüm projelerinde belediyelerin de büyük rol oynadığına dikkat çeken Recep Sevim, kentsel dönüşüm sürecini düzene sokmak ve hızlandırmak için Kağıthane Belediyesi’nin de büyük çaba sarf içinde ve inşaatçının yanında olduğunu anlattı. Bölgede faaliyet gösteren bir inşaat şirketi olarak kendilerinin de belediyeye kentsel dönüşüm mevzuatında yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden Sevim, “Bu yüzden Kentsel Revizyon adı altında kentsel dönüşüm dernekleri kurmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.Bir cevap yazın